TATİL ARA

Cunda Adası Peteriça

 Pateriça aslında ülkemizde pek fazla bilinmeyen ama görünüşü ve doğal güzellikleriyle sanki cennetten kopmuş bir yer izlenimi veren bir bölgedir. Kelime anlamı olarak "Koltuk Değneği" anlamına gelmektedir. Bu bakir blgeye hem kara hem de deniz yolculuğu ile ulaşmanız mümkün ama kara yolunu kullanırsanız ulaşmanız daha kısa sürer.

Burası Cunda Adası'nın Küçükkuyu sahiline bakan tarafında kalmaktadır ve ufacık, sevimli bir köydür. Bu köde Rum halkından kalma 25-30 arası ev bulunmakta. Globelleşen dünyadan kaçmışcasına el değmemiş bir koy burası. Çok çok muhteşem bir güzelikte plajı yok ama harika ötesi bir denizi var buranın. Dalış sporu ile  uğraşanların herzaman uğradığı bölgelerden biri. Denizin dibinde büyük deniz midyelerinden fazlaca görebilirsiniz. Cunda Adası'nın bir ucundan Pateriça'ya kadar giden taş bir yol var. Bu yol üzerindeki yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişi olan ve böbrek hastalarına iyi geldiği rivayet edilen ekşi suya sahip bir tarihi çeşme bulunmakta.

Köyünün arka taraflarında Rum halkından bugünlere kalan, Ay Dimitri Ta Selina (Ayışığı) Manastırı bulunuyor. Kesinlikle görülmesi gereken tarihi bir yapı.

Kamp ve çadır kurmak isteyenler için "Bıyıklının Yeri" adı altında bir bölge mevcut ve bu bölgenin civarını da kullanabilirler.