TATİL ARA

Cunda Adası

  Alibey Adası olarak bilinen Cunda Adası Ayvalık'a Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinen bir köprü ile bağlanır.Cunda Ayvalık'ın 24 adasından en büyüğü ve içerisinde yaşam olan tek adasıdır. Cunda sokaklarında Rum mimarisini taşıyan birbirinden güzel evler, tarihi binaların restorasyonuyla yapılmış küçük oteller ve de sahilinde taş mimarili restaurantlar vardır, adada hastane, banka, devlet daireleri vs. yok ama Ayvalık'a çok yakın olduğundan ve ulaşım denizden değil de karadan yapılabildiğinden herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 Ayvalık adalarının en büyüğü ve içerisinde tek yerleşimi olanı Cunda Adası'dır.Cunda'nın balkonlarından çiçekler sarkan tarihi evleri, Rum mimarisini yansıtan mimarisi, yüzyıllardır ayakta duran, balkonlarında rengarenk çiçeklerle yapılmış tabloları seyre doyamazsınız.Ve tabii tarihimizin ilk boğaz köprüsünden öteye geçtiğinizde başlar ada hayatı ve Cunda sizi tüm güzelliğiyle bekler. --devam--

(The largest single settlement in the islands of Ayvalik and one Cunda Island. Cunda'nın flowers hanging from balconies, old houses, reflecting the architecture of Greek architecture, colorful flowers for centuries has been standing in the balconies to watch the doyamazsınız tables. And of course, history begins when the first throat bridge, beyond the beauty of island life and all you Cunda waits there.)


Cunda Adası doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile koruma altına alınmış, Ayvalık Adaları arasında tek yerleşimin olduğu adadır. Cunda Adası'nda mübadele öncesinden kalma bir çok klise ve manastır bulunmaktadır. Bu yapıların bir kısmı daha sonra sponsor bulunarak restore edilmiştir. Bir kısmı içinse hala sponsor aranmaktadır.

Adadaki tarihi binalardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Çamlı Manastır/Taksiyarhis Ta Çamya : Ada merkezinden yaya olarak ve Patriça yolundaki Ekşi Çeşme'nin solundaki yol izlenerek yarım saatte varılabilir.


Koruyan Meryem Manastırı/ Panagias Tis Lekai :Ayvalık Dalyan Boğazından çıkışta sağda zeytin ağaçlarının arasından gözüken boğaza hakim manzaralı restore edilmiş özel mülk.


Ay Işığı Manastırı/ Ai Dimitri Ta Salina : Patriça 2. köyden yürüyüşle 45 dakika mesafededir.


Ayos Apostolos Manastırı/ Adaya giderken köprüyü geçtiğinizde soldaki sahil yoluna saptığınızda 500 metre mesafe sonra sağ yukarıdaki küçük tepeciktedir.


Tavuk Adası Manastırı / Ayiu Ionnu Tu Podromu : Alibey Adası'nın karşısındaki Tavuk Adası üzerinde inşa edilmiştir.


Güvercin Adası Manastırı / Ai Yorgi : Pateriça Körfezinin ortasında, andezitten oluşmuş küçük bir adanın üzerinde inşa edilmiştir.


İlyas Peygamber Manastırı / Profit İliya : Köprünün Ada'ya giriş yönünde 200 metre sonra deniz tarafındadır; temel kalıntılarından az miktarı geriye kalmıştır.


Kızlar Manastırı / Evangelistriya