TATİL ARA

Çeşme Gelenekleri

 

Nişan balığı :
Erkek evi tarafından büyük bir balık avlanır.Bu balık iri bir çipura,sinavrit veya levrek olabilir.Balık oğlan evi tarafından süslenir,balığın üstüne parlak kağıtlarla kız ve oğlanın isimlerinin baş harfleri çeşitli şekillerde işlenir.Süslenen balık bir tepsiye konur törenle kız evine gönderilir.Kız evi de bunu pişirir ve bir parçasını oğlan evine gönderir.

Şeker işi :
Kız evi tarafından yapılır.Un kurabiyesine benzeyen,fakat çok zahmetli olan ve pahalı olan şeker işi,nişanda ve nişandan sonra,önce oğlan evine,sonra tebriğe gelen misafirlere ikram edilir. Şeker işinin güzel olması kız evinin övünç kaynağıdır.

Testi kırma :
Eskiden düğünlerde,sünnetlerde oynayan kişinin şerefine yere vurularak testi kırılırdı.Çeşme'de özel olarak bu gelenek için testi satan dükkanlar mevcuttu.Bir kişi oynarken kırılan testinin çokluğu,o kişinin itibarını ve oyun gücünü gösterirdi.

Bazina :
Yaz günleri tütün kırımlarından sonra aileler tarafından düzenlenen yemek şöleninin adıdır.Davetliler bu davete tahta kaşıklarını alarak gelirler.Hamur işi, bamya, kıyma ile yapılan bu özel yemek yendikten sonra, başka bir Bazina günü için de tarih tespit edilir.