TATİL ARA

Bozcaada İklimi

 Bozcaada'nın iklim yapısı bulunduğu coğrafyadan biraz farklılık gösterir. Bozcaada Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Boğazın tam çıkışında olması nedeniyle kuzey rüzgarlarını bolca alır. Bu nedenle de nem oranı oldukça düşüktür. Bu iklim tipi burada iyi üzüm yetişmesine sebep olmuştur.

Rüzgar, Bozcaada'ya hiç gitmemek üzere gelmiş bir misafir gibi... Ve adada kaldığınız sürece rüzgarla yaşamayı ve onu sevmeyi öğrenmek zorunda kalıyorsunuz. Denize girilecek yeri rüzgarın yönü belirlediği için okul yıllarında ezberlemek zorunda kaldığınız rüzgar yönleri burada size yardımcı oluyor. Çünkü rüzgar kuzeyden eserse güneye, güneyden eserse kuzeye yönelmeniz gerekiyor.

Rüzgar bazen çok sert esebiliyor. Böyle durumlarda feribot seferleri duruyor. Hal böyle olunca kimileri adadan dönüş için birkaç gün öncesinden endişeleniyor, kimileri ise adadaki hayatın akışına bırakıyor kendini...

Rüzgar her zaman olumsuz etkilemiyor adadaki hayatı. Ada dışındakilerin sıcaktan yakındıkları zamanlarda rüzgarın serinletici etkisi güneşin kavurucu sıcağını dağıtıveriyor. Böylece siz de bunalmadan, sıkılmadan tatilinize devam edebiliyorsunuz.

Rüzgarın değerini en çok sörf ve yelken yapanlar biliyor tabii ki. Çünkü çevresine göre sörf ve yelken çin en uygun yer Bozcaada.

Rüzgarın bu kadar hakim olduğu bu adaya gelirken meteorolojik tahminleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Özellikle kış döneminde mutlaka Bozcaada'daki meteoroloji müdürlüğünden ya da internetten hava durumu hakkında bilgi almalısınız.