TATİL ARA

Ayvalık'ın Su Altı Zenginlikleri

Kızıl mercanlar Kızıldeniz'de yaşam bulmalarına rağmen Ayvalık'ta da günden güne çoğalmaya devam ediyor. Çoğu türü Kızıldeniz'e özgü olan bu mercanlar İtalya'nın Portofino kenti açıklarında da yetişiyor. Mevsimlere göre çoğalma patlaması da gösterebiliyorlar ve sıcak iklime uygun denizlerde yetişebiliyorlar. Renklerini Kızıldeniz çevresindeki kıyılarda yer alan, mineral bakımından zengin kızıl renkli dağlardan aldıkları düşünülüyor.
Ayrıca çevresinde de bir çok deniz canlısının yaşamasına olanak sağlayan bu mercanlar Ayvalık'ın turizm değerine değer katıyor.

Bölgeye nasıl geldiği bilinmeyen bu mercan türünün Ayvalık'ta yaşamını sürdürebilmesinin nedeni; Ayvalık'ın kendini yenileyen, temiz ve sıcak bir denize sahip olması. Göz kamaştıracak güzellikte bir yaşam alanı oluşturan bu mercanlar bitki olarak düşünülse de aslında nefes alan canlı varlıklardır. Ve yeni evi Ege'nin berrak sularında yaşamlarına devam etmekteler...

Nerelerde görebilirsiniz?

Ayvalık'ta Deli Mehmet Taşları başta olmak üzere Ezerbey, Kerbela Taşları, Tokmaklar, Ali Reis Sığlığı, Vapur Sığlığı gibi bir çok noktada 30 ile 50 metre aralığında rastlayabiliyorsunuz. Bu bölgelerde dalış için izin gerekmiyor. Fakat balıkçı ağları zaman zaman mercanlara zarar verebiliyor. Sualtı kulüpleri Ayvalık'ın Kızıldeniz'e rakip bile olabileceğini söylüyor. En çok yabancı dalgıçların ilgisini çeken bu mercanlar Avrupa'daki denizcilik ve sualtı yaşamı dergilerine bile kapak olmuşlar.