TATİL ARA

Ayvalık'ın deniz sezonu hangi aylar arasındadır?

 Ayvalık'ın deniz sezonu, Mayıs ayı ortasından başlayarak, Ekimayı başına kadar devam eder.

Fakat Ayvalık'ta deniz sezonuyla ilgili bilinmesi gereken önemli bir şey var; poyraz çıktığı zaman deniz çok soğuk olur, sakin olur, çok güzel olur fakat çivi gibi soğuk ama dümdüz, cam gibi bir denizde yüzmek isteyenler için poyrazı beklemek gerekir.

Tabi poyraz ne zaman çıkar diye sorarsanız, her zaman çıkabilir, yazın da çıkabilir, çok sıcak ve bunaltıcı bir günün ertesinde de çıkabilir yani bunu bilmek imkansız denebilir.

Bir de imbat var, deniz meltemi denilen rüzgar ama bu zamanda rüzgar Midilli'den geldiğinden denizi karıştırır, deniz biraz dalgalı ve hafif de kirli olur fakat sıcak olur. Dolayısıyla sıcak deniz sevenler, dümdüz olmasa da olur ben sıcak seviyorum diyenler de imbatın estiği günlerde denize girmeli.

Ayvalık Kuzey Ege'de yer aldığı için, kuzeyde deniz Güney Ege'ye göre oldukça serindir. Bunu söylemek gerekli, Ağustos'ta bile girdiğinizde deniz sıcaklığı en sıcak olduğu dönemde olsa da 25 derece civarındadır dolayısıyla çok sıcak bir deniz beklememek gerekir. Fakat yüzmeyi çok rahatlatan tam ideal derecede bir deniz suyu sıcaklığı vardır Ayvalık'ın.