TATİL ARA

Ayvalık ve Cunda Adası

 Ayvalık koyunda irili ufaklı 23 tane ada bulunuyor. Bu adaların içinde yerleşime açık olan tek ada Cunda Adası. Ege Denizi'nde bulunan Türkiye'nin 4. büyük adası olma özelliğini de taşıyor aynı zamanda.( 1. Gökçeada, 2. Bozcaada, 3. Uzunada) Ayrıca Batı Anadolu'da deniz ulaşımının bir kilit noktası.

Cunda Adası'nda 8 tane manastır bulunuyor. Bu kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi. Zamanında bu kilisede kullanılan büyük çan Bergama Müzesi'nde sergileniyor. Adanın tüm güzelliklerini görmek için yüksek yerlerden adayı ve gün batımını mutlaka seyretmelisiniz. Ada merkezinde bulunan restaurantlarda, balıkçı lokantalarında bulunan Ege'nin meşhur balıkları, deniz mahsulleri, zeytinyağı ve otlarıyla yapılan mezeleri de tatmadan dönmemelisiniz.

Ayvalık ile Cunda arası çok uzak değil. Eğer Burhaniye-Balıkesir üzerinden geliyorsanız Bursa-Balıkesir-Havran-Edremit yolunu izleyerek Edremit'e girmeden Burhaniye üzerinden Ayvalık'a ulaşabilirsiniz. Bandırma tarafından geliyorsanız Susurluk-Bursa yol ayrımında Susurluk'a dönüp Balıkesir üzerinden Ayvalık'a ulaşırsınız. Ayvalık'tan Cunda'ya kara yolu ile ulaşım mevcuttur.