TATİL ARA

Ayvalık Otelleri ve Konaklama Yerleri

 Oksijeni bol havası, kumsalları, adaları, taş evleri, zeytini, mutfağı, tarihi ve kültürüyle Ayvalık...

Tarihte Taliani ve Kydonia adlarıyla bilinen ve uzun bir serüveni bulunan Ayvalık, M.Ö. 330’lara kadar inen tarihi ile Roma ve Bizans uygarlıklarının ardından 15. yüzyıl ortalarında Osmanlı egemenliğini yaşamış. İlçe I. Dünya Savaşı sonrası İzmir'in İşgali ile birlikte 29 Mayıs 1919'da Yunan egemenliğine girmiş. İşgal sonrası Anadolu'da ilk kurşun 172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya tarafından atılmış. Bu işgal 15 Eylül 1922'ye kadar sürmüş ve 24 Temmuz 1923'de imzalanan Lozan Antlaşması'nda belirtilen Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi gereğince, Girit, Makedonya ve Midilli Türkleri ilçeye yerleştirilmiştir.

Varmısınız Ayvalık’ta oksijene doymaya, tarih kokan sokaklarında dolaşmaya, tertemiz koylarında yüzmeye, Ayvalık Tostu yemeye, tekne turuna, günbatımında Şeytan Sofrası’nda güneşin batışını seyre dalmaya?

Evet, varım diyorsanız, Ayvalık otel rezervasyonunuzu yapın, size hangisi hitap ediyorsa: Ayvalık Butik otellerinden, Ayvalık pansiyonlarından, Ayvalık apart otellerinden, Ayvalık otellerinden birini seçin, bavulunuzu hazırlayın, alın sevdiklerinizi yanınıza, siz de Ayvalık’ta olmanın farkını yaşayın.

Ayvalık’da tatil yapmak bir ayrıcalıktır. Ayvalık’da ki otellerde konaklama imkanları çok iyidir ve birçok kaliteli tatil oteli mevcuttur. Bu güzel şehrin güzelliklerini uzun süre yaşayabilmeniz için Ayvalık Otelleri yılın her ayı hizmete hazır sizleri beklemektedir.

Ayvalık Otelleri, Ayvalık bölgesinin her tarafına yayılmıştır. İster eski bir rum evi, ister eski bir konak, isterseniz lüks ve teknoloji ile donatılmış yepyeni bir otel, Ayvalık güzelliği düşünülünce ve bu güzelliğe talep de fazla olunca, bu talebi karşılamak için her yıl bir çok girişimci Ayvalık'a yakışır Ayvalık Otelleri inşaa etmektedirler.

Ayvalık Otelleri, Sarımsaklı, Cunda ve Ayvalık şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Ayvalık Otelleri yerine, Sarımsaklı Otellerini seçenler daha ziyade deniz-kum-güneş, Cunda Otellerini seçenler ise, rakı-balık-huzur, Ayvalık merkez otellerini seçenler de gezmek - tarihi yerleri keşfetmek isteyenler tarafından tercih edilmektedirler. Ayvalık Otellerini bu şekilde ayırmak, Ayvalık içi en uzak mesafenin 10km. olduğunu düşünürsek bu ayrımı sadece tatilcilerin işlerini biraz daha kolaylaştırmak için yaptığımızı varsayabiliriz.

Şehir içindeki otelleri ele alırsak, buradaki oteller, daha ziyade eski rum evlerinin ve konaklarının restore edilmesi ile bugünkü haline geldiğini söyleyebiliriz. Buradaki Otelleri çok ilginç hikayeleri var. Ayvalık şehir merkezindeki bu otellere girdiğinizde geçmişin ve anıların bir çoğu kapıdan itibaren sizi sarıp sarmalmakta. Duvarlarda siyah-beyaz fotolar, şimdi sehpa ya da büyüklüğüne göre masa olmuş eski çeyiz sandıkları daha neler neler.

Ayvalık’ın taş evleri tüm Türkiye'de bilinen ve merak edilen yapılardır. Ayvalık gibi Cunda’da da bulunan bu tarihi taş evler inanılmaz güzelliktedir. Ayvalık ve Cunda’daki bu evler kentin de eski ve sürekli bir yer olduğunu gösterir. Ayvalık gibi bir tatil merkezini keşfetmek için yapılması gereken ilk şey; sokaklarına dalmak. Daracık sokaklarda rengarenk taş evler,  o evlerin küçük pencerelerinden uçuşan perdeler, mutfak pencerelerinde dizili zeytinyağı şişeleri, evlerin kapılarındaki figürlü tokmaklar bu kentin çok farklı bir dokusu olduğunu hemen hissettirir. Ayvalık evlerinin bir önemli özelliği de hemen hepsinde sarımsak taşının kullanılmış olması. Gül kurusu renginde olan bu taşlar çok kolay işlendikleri için bu ada ve ilçedeki evlerin hemen hepsinde taş işçiliği gelişmiş durumdadır.