TATİL ARA

Ayvalık nasıl bir yerdir?

  Ayvalık, Türkiye'nin Kuzey Ege bölgesinde bulunan Balıkesir ilimize bağlı bir ilçemizdir. Ayvalık iklim olarak Kuzey Ege'nin iklimini tamamıyla gösteren, özellikle imbatıyla yani deniz meltemiyle meşhur olan bir yerdir. Mübadele öncesi Rumların ağırlıkla yaşadığı neredeyse yüzde yüze yakın olarak yaşadığı bir yer olduğundan dolayı özel bir kültürel dokusu olan bir ilçemiz.
Mimarisi tipik Rum mimarisi örnekleri gösteriyor. Tabi Ayvalık'ın eski merkezi bu kültürü tamamen yansıtan bölge. Ara sokaklarına girdiğiniz zaman genelde 2 yada 3 katlı tipik, cumbalı, sardunyalıklı, avlulu Rum evleri ile karşılaşabilirsiniz ki bu evler size mübadele öncesi yani 1922-1924 arasında gerçekleşen mübadele öncesi orada yaşayan nüfusun dokusunu size anlatır. Çevresinde 22 tane ada var ve bir tepe kenarına kurulmuş bir şehirdir, Ayvalık. Önünde de deniz olmasından ve Midilli adasıyla karşı karşıya olmasından dolayı da gerçekten çok güzel, çok özel bir çoğrafi ve kültürel dokuya sahiptir.

Ayvalık Kuzey Ege kenarında tepelik bir bölgeye kurulmuş, özellikle Arnavut kaldırımları, çıkmaz sokakları, küçük meydanları ve önünde bulunan 22 tane adası ile son derece güzel deniz şeridine sahip olmasıyla ve yaz akşamları serinlik veren deniz meltemiyle, gün batımıyla, sakızlı dondurmasıyla, lezzetli tostuyla meşhur olan sakin tatillerin güzel adresidir.