TATİL ARA

Günümüzde Assos

     Günümüzde Behramköy veya Behramkale olarak bilinen antik kentin milattan önce üç binyıl öncesinde kurulumundan bu yana Assos antik kenti şüphesiz birçok değişiklik geçirmiştir. Aradan geçen yüzyıllar boyunca kesintisiz olarak sitenin yerleşim alanı olmuştur. Ancak, antik kentin aksine, bugünkü köy deniz görmeyen tepenin kuzeye bakan yamacında yer almaktadır. Bunun nedeni Ortaçağ'dan itibaren Ege kıyıları boyunca yaygın olan korsanlar olduğuna şüphe yoktur.

     Çanakkale'den kuzeye doğru yaklaşırken, dar, dolambaçlı 17 kilometrelik asfalt yol Ayvacık ilçesinden Assos'a gider. Güneyinde, asfalt sahil yolundan Küçükkuyu'ya gidilir. Küçük bir liman olan Assos'u 2 kilometrelik yol köye bağlar. 1950'lere kadar bu antik rıhtım boyunca yerel orman ve gümrük idaresince meşe palamudu deposu olarak kullanılan binalar restore edilerek oteller, evlere dönüştürülmüş. Tarihde de küçük ama yoğun bir ticari liman olan Assos şimdilerde de tatil için yoğun tercih edilen yerlerden biridir.
Yıllar önce başlatılan kazılar buradan ihracatı 1950 yılında durdurdu, 1980'li yılların başına kadar bu binalar boş kaldı. Fakat sonrasında yeni bir canlılık getirdi ve bar, diskotek ve kamp yerleri açıldı, eski binalar restore edilerek otel ve restoran haline dönüştürdü. Bugün Yıldız Saray, Behram, Assos, Kervansaray ve Nazlı otel, pansiyon ve kamp alanı yaklaşık 500 ziyaretçi için konaklama imkânı sunar. Yanı sıra büyüleyici antik kalıntıları olarak, temiz deniz ve temiz hava, birbirinden lezzetli balıklar ve güzel manzara Assos'un cazibesini arttırır. Bu küçük ve sessiz yerin diğer bir avantajı, İstanbul'dan altı saatlik bir yolculuk ve İzmir'den üç saatlik karayolu yolculuğu ile kolay erişilebilir olması.
     Assos yeni popülerlik son on yıl içinde bir çare olarak, bölgede geleneksel el sanatları düşüş tersine döndü. Halı ve kilim dokuma tezgahı bir kez daha kurmak olmuştur ve hazır bir pazar bulmak, yeni ve özgün bir kilim üretiyoruz.

Toparlamak gerekirse, Assos, doğal güzellikleri ve etnik kültürü ile tarihin eşsiz sentezini sunuyor.