TATİL ARA

Assos'da nerede kalınır?

   Assos denildiği zaman herkesin aklına Behramkale Köyü'nden limana inildiğinde görülen küçük bir liman kasabası gibi şirin sade ama bir o kadar büyüleyici olan Assos Limanı gelir.Aslında Assos dediğimiz bölge sadece buradan ibaret değildir. Ayvacık yolundan Behramkale Köyü'ne vardığınızda bir dörtyol görürsünüz işte asıl Assos bu dört yandadır.


- Sağ tarafınızda Sokakağzı, Sivrice gibi tabelalar göreceksiniz, takip ederseniz Sivrice Koyu'na varırsınız.Deniz fenerinin yakınlarında sahil boyu sıralanmış sade, canayakın ve doğayla bütünleşen oteller, küçük pansiyonlar sizi bekler.

 - Sol tarafınızda Kadırga Koyu'na giden yolu görürsünüz ve bu yol boyunca ilerlediğinizde tekrar sağa giriş yaptığınızda Assos'a nazaran çok daha büyük bir plaj ve daha ice kumlu bir deniz görürsünüz ve o sahil boyunca sıralanmış birbirinden muhteşem, şık ve güzel oteller sizi bekler. Fakat Assos Limanda kalmak isterseniz de Kadırga Koyu'na denize girmek için bile gelebilirsiniz. O kadar yakındır yani. Ama bir de Kadırga Koyu'na girmeden Küçükkuyu'ya doğru ilerlerseniz yol boyunca da zeytin ağaçları arasında tamamen doğayla başbaşa yeşillikler arasında muhteşem huzuru ve sakinliği içinde barındıran farklı kapasite ve özelliklerde oteller de seçenekleriniz arasında olmalıdır.

 - Geriye gidersek kaldığımız dört yoldan ileriye doğru Behramkale Köyü ve daha da ileride Assos Liman gelir. Behramkale Köyü'ne mutlaka uğramalısınız. Behramkale yüzyılların tarihini kendisinde barındırmış, Yunan Mitolojisin'den Osmanlı'ya kadar süren zamanda çok farklı kültürlerin izlerini saklamış bir tarih kitabı gibidir. Bir de köy kahvesine doğru çıkarken yol kenarında göreceğiniz el emeklerini sergileyen köy halkının güler yüzü tatlı dili...Köy meydanına çıktığınızda tüm düşünceleri geride bırakmış gibi hisseder ve çınar ağacının altında bir bardak çay ile taze hazırlanmış bir gözlemeye hayır demezsiniz. Behramkale'de kalmak da mümkün, küçük taş evlerden mimarisi bozulmadan hazırlanmış butik pansiyonları tercih edebilir hatta yerli halkın tertemiz ve kültür kokan işlemeli çarşaflarını serdikleri kendi evlerinde de konaklayabilir sabah mis gibi koyun, inek, keçi sütleri, peynirleri, halkın kendi hazırladığı zeytinleri, bahçeden taze koparılmış domatesleri ile tam bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Zaten Behramkale'den Assos'a inmek 5 dakikanızı almaz ve ya Kadırga Koyu'na gitmek 15 dakikanızı ya da Sokakağzı'na gitmek 20 dakikanızı diyebiliriz.