TATİL ARA

Assos Antik Liman

Assos bölgesinin en çekici yerlerinden biri olan Assos limanı, daracık sokaklardan oluşan küçük bir yer aslında. Sit alanı olduğu için sadece bazı yapıların restorasyonuna izin verilmiş. Bu nedenle de mimarisi tarihi yaşatıyor.

Limanda turistik tesisler dışında başka yapılar bulunmuyor. Özenli restorasyon sonucu ortaya çıkan otellerin çoğu butik otel. Otellerin önünde bulunan ahşap iskelelerden denize girebiliyorsunuz. Limanda dondurmacılar, çay bahçesi, hediyelik eşya satan standlar da bulunuyor.

Antik havasını hala koruyan limanın kalıntıları görülebiliyor. Tarihi dokusunu kaybetmemiş mendireğin kırmızı ve yeşil fenerleri antik kentin sütunlarının üzerine kurulmuş.

Limana ineceğiniz araba yolu dik ve virajli bir yol. Liman yaz aylarında araba girişine kapalı. Zaten araba ile gezilece bir yer değil. Limana girmeden sağ tarafta arabanızı park edebileceğiniz bir park yeri bulunuyor.

Birçok balıkçı teknesine barınak olan mendirek 2000 yılında Kültür Bakanlığı tarafından genişletilmiş. Akşamları mendirekte balık tutup oturmanın keyfine doyum olmuyor.