TATİL ARA

Sütüven Şelalesi

Edremit Körfezi boyunca uzanmakta olan Kaz Dağları, çok geniş bir alan kaplamaktadır. Sütüven Şelalesi ise bu dağların deniz tarafında konumlanmış olan Altınoluk'a çok yakın şirin mi şirin Zeytinli Beldesi’nde bulunmaktadır.

Çanakkale tarafından sahil yolunu takip ederek önce Altınoluk’a, oradan da Edremit yolunu takip ederek Zeytinlik sapağına varmalısınız. Şehir merkezine ulaştığınızda ise Sütüven tabelalarını izleyerek şelaleyi bulmak oldukça kolaydır. Başka bir efsanevi güzelliği olan ‘Hasan Boğuldu Göleti’ de şelalenin çok yakınlarında bulunmaktadır. Sütüven Şelalesi koruma altına alınmıştır etrafı çam ağaçlarıyla çevrili olan ve mükkemmel bir doğa harikası olan bu şelaleyi mutlaka görmeniz gerekmektedir.

Şelaleye giderken bölgeye bir başka güzellik ve doğallık katan zeytin yağı, çam ve çiçek balı satan köylüleri görmek mümkün. Bu yamaçlara kurulu köylerde, üretkenlikleriyle bilinen Türkmenler oturmaktadır. Şelaleye yaklaştıkça vadinin manzarası derenin coşkulu sesiyle bütünleşip daha da güzelleşmektedir.

Sütüven'in kelime anlamı zıplayan su demektir ve siz Şelaleyi görünce buranın neden Sütüven şelalesi adını aldığını anlayacaksınız.