TATİL ARA

Altınoluk Tarihi

 Doğal güzellikleriyle baş döndüren Altınoluk tarihiylede dikkatleri üzerine çekmektedir. 1927 Yılına kadar Papazlık olarak anılan köye ait ilk bilgiler, 16. yy. başlarında Kanuni Sultan Süleyman'ın padişahlığında yapılan sayımlara kadar uzanmakta. Bu bilgiler ışığında köyün 450 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Köyün ilk sakinleri ise Söğütlü yörükleri olarak bilinmektedir.

Adadaki Rum yerleşimi, Midilli Adası'ndan 1820'li yıllarda çalıştırılmak üzere getirilmiş Rumlardan bir oluşmuştur. Zamanla adaya yerleşen Rumlar burda ibadetleri için bir de killise yaptırmışlardır.

1994'den beri uygulanan ve köyün önemli bir kısmını korumaya alan bir imar planı kabul edilmiştir. Bu plan içerisnde 36 adeet yapı tescil edilmiştir.

Balıkesir ili, Edremit ilçesine bağlı bir belde olan Altınoluk, Edremit-Çanakkale karayolu üzerinde, Edremit’ e 25 km. uzaklıktadır. Kuzeyinde eşi benzeri olmayan Kazdağları (İda), güneyinde ise Ege Denizi (Edremit Körfezi) yer almaktadır.
Mitolijide, Truva-Dikili arasındaki Ege kıyıları “Işıklar Sahili” olarak anılmaktadır. Altınoluk, Işıklar sahilinin kıyısında, Efsanevi İda Dağını eteğinde, yemyeşil kutsal zeytin ağaçları ile çevrili güzellikler beldesidir. İsviçre Alplerinden sonra dünyanın en yoğun oksijenini insanlığa sunan, 365 gün yeşil bir doğaya sahiptir.

Bu kadar fazla doğal güzelliklerinin yanısıra  “Tarihsel Birikimlere” de sahip olan Altınoluk’ un, eski köy yerleşimi kentin kuzeyinde, tepede yer alır. 1927 yılına kadar adı, “Papazlık” olarak bilinen köye ait ilk veriler 16 yy. başlarında Kanuni Sultan Süleyman’ ın (1520-1566) padişahlığının ilk yıllarında yapılan sayımlara kadar uzanmaktadır. Bu bilgilerden yola çıkarak Papazlık’ ın kuruluşunun 450 yılı aşan bir geçmişe dayandığını söylemekle hata yapmış olmayız. Köyün ilk sakinleri, Osmanlı Devleti’ nin vergi muhafiyeti sağlayarak, derbentçi kaydettiği ve Papazlık’a yerleştirdiği Söğütlü yörükleridir.

Yunanistan’ın Midilli adasından 1820’li yıllarda çalıştırılmak üzere getirilen Rumların zamanla burada çoğalıp, iskan tutmaları ile yörede bir Rum Yerleşimi oluşmuştur. Rumlar ibadetleri için kilise yaptırmışlardır. O dönemde Türk yerleşiminin, Hıdırlar, Kadirler ve Sakarlar olarak anılan ailelerden oluştuğu bilinmekte.

Altınoluk’ta geçmişten beri süren bu yaşamın günümüze uzanan izleri olan Rum ve Türk sivil mimarlık örnekleri, kültürel birikimin en önemli tanıklarıdır. 1991 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Kentsel SİT ilan edilen Altınoluk köyünde 36 adet yapı tescil edilmiştir. Köyün önemli bir kısmını kapsayan Koruma amaçlı imar planı, 1994’ten beri uygulamadadır. Bazı önemli konaklar (Abdullah Efendi Konağı vb.) restore edilmiş olsada, genelde tescilli yapılar acil restorasyon beklemektedir. Bunun yanısıra; koruma planı gereği yeni yapılaşmalar SİT koşullarına uygun oluşmaktadır. Köyün hemen güney eteğinde ve SİT alanına dahil edilen, Altınoluk Antandros Amfi Tiyatrosu 1994 yılında yapımına başlanıp, 1997 yılında bitirilen çok önemli bir kültür ve sanat mekanıdır.

Eşsiz bir doğaya, 450 yıllık geçmişe ve kentsel Sit alanına sahip olan Altınoluk’ un en önemli kültürel ve tarihsel zenginliği, tarihi “Antandros” kentidir. Yaklaşık 2800 yıllık geçmişe dayalı bu Arkeolojik zenginlik, “Geçmişten Geleceğe kent ve yaşam kültürümüzede ışık tutan en önemli kaynaktır.