TATİL ARA

Altınoluk Hakkında

 Altınoluk Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı bulunan ve Çanakkale il sınırına da en yakın olan beldesidir. Altınoluk'un komşu tatil beldesi olan Küçükkuyu Çanakkale'nin beldesidir ama siz Altınoluk'dan Küçükkuyu'ya beş dakikadan bile daha kısa sürede gidebilirsiniz. Altınoluk beldesi hem tarihi bir geçmişe sahiptir hem de günümüzde turizm alanında da ileri konuma ulaşmış bir tatil beldesidir. Yaklaşık 90 yıl öncesine kadar Papazlık ismiyle bilinen bir köymüş Altınoluk ve şuanki gibi denizin kenarında değil biraz daha yukarıdaymış Altınoluk'un merkezi. Daha önceki dönemlerde de Antandros Antik Kenti kuruluymuş Altınoluk'da ve zamanın gemilerinin yapıldığı bir tersaneymiş. Kazdağlarından elde edilen kerestelerle yapılan gemiler bu limandan salınırmış denize.

 Gelelim günümüze... Günümüzde sadece bir tatil beldesi olarak bilinse de Altınoluk aslında hem tatil için mükemmel bir yer hem de şifa arayanlara sağlık kaynağı olabilecek bir merkez. Kazdağları'ndan gelen oksijen Astım rahatsızlığı olanların ilaç kullanmadan yaşamlarına devam etmelerini sağlıyor ve zaten burada yaşayan halk yörenin şifalı bitkileri, doğal yaşantısı, temiz havası ve tabi ki zeytin ve zeytinyağı ürünleri ile beslenmesi sayesinde sağlıklı ve uzun ömürlü. Altınoluk'un yukarı köylerine de çıkarsanız burada kilometrelerce yolu evine gitmek için yürüyebilen, bırakın kendi işini görmeyi tarlalarda bile çalışabilen yaşı 70-80 'lerde olan insanları görür ve hayret edersiniz.

Kazdağları'ndan inen oksijen önce Altınoluk'a uğrar, oradan çiçek kokularını, kekik kokularını ve zeytin ağaçlarının soluduğu oksijeni denize doğru getirir.Altınoluk'a vardığınızda, insana huzur veren bir manzarayla karşılaşırsınız.

Altınoluk tarihinin getirdiği güzelliklerinin yanısıra turizmindeki gelişmeleriyle de gün geçtikçe tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Altınoluk'dan Edremit'e doğru ilerlerken önce Güre çıkar karşınıza küçük sakin bir sahil kasabası gibi görünse de Güre'de şifa kaynağı kaplcalarıyla lüks resort ve termal oteller bulunur.

Sonra bir bakmşsınız Akçay'dasınz.Altınoluk ve Akçay birbirine o kadar yakındır ki farketmezsiniz aralarındaki mesafeyi.Bunun iyi tarafı da bir haftalık tatilide bile hepsini gezebilirsiniz.Tabi Ege'yi keşfetmek öyle bir haftaya sığmaz ama...