TATİL ARA

Altınoluk Çevresi

Altınoluk çevresine coğrafi olarak bakacak olursak hemen yakınındaki beldeler, Akçay, Güre, Küçükkuyu, Yeşilyurt, Kazdağları, Adatepe Köyü diyebiliriz. Akçay sularının, kaynaklarının bolluğu ile bilinir, Güre Afrodit'in güzelliğinin sırrı olduğu bilinen şifalı kaplıcaları ile, Küçükkuyu ünlü limanı ve Zeytinyağları ile, Yeşilyurt Köyü doğanın ortasında şirin mi şirin bir köy ve tamamen doğal bir ortam olması ile, Kazdağları efsaneleri, buz gibi akan şelaleleri, gökyüzünün görünmediği ormanları ile ve Adatepe Köyü de meşhur Adatepe Zeytinyağları ile bilinirler.İşte Altınoluk'un çevresi ve Altınolukluların şanslı yaşantısı böyledir.

Altınoluk kendisinin güzelliğinin yanı sıra çevresinin güzelliğiylede size müthiş bir tatil yaşatabilecek potansiyelde. Çevresinde Akçay, Küçükkuyu, Kaz Dağları gibi mükkemmel güzelliklere sahip.

Kazdağları'ndan inen oksijen önce Altınoluk'a uğrar, oradan çiçek kokularını, kekik kokularını ve zeytin ağaçlarının soluduğu oksijeni denize doğru getirir.Altınoluk'a vardığınızda, insana huzur veren bir manzarayla karşılaşırsınız.

Altınoluk tarihinin getirdiği güzelliklerinin yanısıra turizmindeki gelişmeleriyle de gün geçtikçe tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Altınoluk'dan Edremit'e doğru ilerlerken önce Güre çıkar karşınıza küçük sakin bir sahil kasabası gibi görünse de Güre'de şifa kaynağı kaplcalarıyla lüks resort ve termal oteller bulunur.

Sonra bir bakmşsınız Akçay'dasınz.Altınoluk ve Akçay birbirine o kadar yakındır ki farketmezsiniz aralarındaki mesafeyi.Bunun iyi tarafı da bir haftalık tatilide bile hepsini gezebilirsiniz.Tabi Ege'yi keşfetmek öyle bir haftaya sığmaz ama...Bunlar'ın yanında Altınoluk çevresinde kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında,

Şahinderesi Kanyonu;

Altınoluk'un bu kadar popüler hale gelmesinin en büyük nedenlerinden biri Şahinderesi Kanyonu'dur. Altınoluk'un sınırları içinde %55 lik bir oksijen yoğunluğu olan bu kanyon Alplerden sonra dünya sıralamasında 2. sıradadır. Kanyon 27 kilometre uzunluğunda olup 600 metrede yüksekliği vardır.

Çevresi şifalı bitkilerle çevrili kanyona girebilmek için Orman İşletme Müdürlüğü'nden izin alınması gerekiyor.

Zeus Altarı;

Müthiş bir manzaraya sahip olan Zeus Altarı, bütün Edremir Körfezini, Ayvalık ve civarındaki adaları, Midilli Adası'nı ayaklarınız altına sermekte.

Zeus Altarı'ndan bakıldığında sanki zeytin ağaçları bütün Dünya'yı sarmış gibi gelir size. Mitolojide de adı geçen Zeus altarı sizi pişman etmeyek güzelliğe sahip.

Altınoluk Mıhlı Çayı;

Kaz Dağları'ndan denize inen bir çok çay bulunmakda. Mıhlı Çayı, bunlardan sedece birisi eğer Kaz Dağları'nda trekking yapmak istiyorsanız başlangıç noktanız olacak. Aracınızla yaklaşık 4 - 5 km yol almanızı sağlacak bir yol mevcut fakat ondan sonrasında yürümeniz gerekiyor. Yol da ilerlerken Rumlardan kalma bir değirmen karşılamakda sizi, karşısında ise kemerli bir köprü bulunmakda. Adı başdeğirmen Köprüsü olan bu köprünün özelliği, Truva’ya giden antik yolun Mıhlıçay üzerindeki tek geçiş noktası olması. Daha sonra gülün kıyısından devam ederek bir kaç farklı şelaleyle karşılaşıyorsunuz en sonunda ise yüzülebilecek genişlikte bir gölle.